Θα θριαμβεύσει η «Μικρά Αγγλία» στα ελληνικά «Όσκαρ»;

2655BF76524F261AD3F4C4F242405A25Αθήνα
Σήμερα, Μεγάλη Δευτέρα, απονέμονται τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου (ΕΑΚ), τα ελληνικά «Όσκαρ» όπως συνηθίζεται να αποκαλούνται. 

Η Μικρά Αγγλία οδηγεί την κούρσα των υποψηφιοτήτων, με 13 υποψηφιότητες και αναμένεται να συγκεντρώσει τα περισσότερα βραβεία, καθώς συνδυάζει καλλιτεχνική αρτιότητα και εμπορική επιτυχία.

Θα είναι ενδιαφέρον να δούμε πώς θα κινηθεί μπροστά στο «βαρύ πυροβολικό» της Μικράς Αγγλίας, το Miss Violence, μια πιο φεστιβαλική -και βραβευμένη στη Βενετία- ταινία που συγκέντρωσε εννέα υποψηφιότητες.

Ο Παντελής Βούλγαρης, σκηνοθέτης της Μικράς Αγγλίας δεν είναι υποψήφιος στην κατηγορία της Καλύτερης Σκηνοθεσίας, μία πρακτική που συνηθίζει, καθώς επιθυμεί να αφήνει χώρο σε νέους σκηνοθέτες. 

Με τον Π.Βούλγαρη να απουσιάζει, ο νικητής της κατηγορίας αναμένεται με ενδιαφέρον. 

Με ενδιαφέρον αναμένεται και η κατηγορία του Α’ Ανδρικού Ρόλου. Εδώ, ο Θέμης Πάνου για το Miss Violence θεωρείται φαβορί, ωστόσο και οι άλλοι δύο υποψήφιοι θα άξιζαν εξίσου το βραβείο (Μανώλης Μαυροματάκης για τονΕχθρό μου και Χρήστος Στέργιογλου για την Αιώνια Επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά).

Φέτος, ο Κώστας Γαβράς θα παραλάβει ειδικό βραβείο που απονέμεται σε διακεκριμένο έλληνα κινηματογραφιστή της διασποράς.

Η τελετή απονομής θα φιλοξενηθεί και πάλι στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών.

Παρουσιάστρια της βραδιάς θα είναι η ηθοποιός Μίνα Ορφανού, τη σκηνοθεσία έχει αναλάβει ο Χρίστος Γεωργίου και τα κείμενα η Ζέτα Αλτσιτσιάδη. Η βραδιά θα περιλαμβάνει και διαδραστικές βίντεο-προβολές από την ομάδα Virtual Cortex.

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες

Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

1. «Από τη Γη στη Σελήνη», Άγγελος Σπάρταλης

2. «Μικρά Αγγλία», Αντώνης Κοτζιάς και Αντώνης Νικολάου

3. «Τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα: Αδάμαστος», Κωστής Αντωνίνης και Βαγγέλης Παπαευαγγελίου

Βραβείο Μακιγιάζ

1. «Ο Εχθρός μου», Δήμητρα Γιατράκου

2. «Μικρά Αγγλία», Εύη Ζαφειροπούλου

3. «Miss Violence», Ιωάννα Συμεωνίδη και Μαίρη Σταυρακάκη

Βραβείο Ήχου

1. «Ο Εχθρός μου», Στέφανος Ευθυμίου, Τσε Πανουσόπουλος και Γιώργος Μικρογιαννάκης

2. «Μικρά Αγγλία», Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης και Τάκης Γιαννόπουλος

3. «September», Ντίνος Κίττου και Γιώργος Μικρογιαννάκης

Βραβείο Ενδυματολογίας

1. «Ο Εχθρός μου», Χριστίνα Χαντζαρίδου

2. «Μικρά Αγγλία», Γιούλα Ζωιοπούλου

3. «Miss Violence», Δέσποινα Χειμώνα

Βραβείο Σκηνογραφίας

1. «Η Αιώνια Επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά», Πηνελόπη Βαλτή

2. «Μικρά Αγγλία», Αντώνης Δαγκλίδης

3. «Ο Χειμώνας», Ελίζαμπεθ Σίουκ

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

1. «Οι Αισθηματίες», Αλέξανδρος Βούλγαρης

2. «Ο Εχθρός μου», Άκης Δαούτης

3. «Μικρά Αγγλία», Κατερίνα Πολέμη

Βραβείο Μοντάζ

1. «Ο Εχθρός μου», Γιώργος Μαυροψαρίδης

2. «Μικρά Αγγλία», Τάκης Γιαννόπουλος

3. «Miss Violence», Νίκος Χελιδονίδης

Βραβείο Φωτογραφίας

1. «Μικρά Αγγλία», Σίμος Σαρκετζής

2. «Miss Violence», Ολυμπία Μυτιληναίου

3. «September», Γιώργος Μιχελής

Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου

1. «Το Δέντρο και η Κούνια», Μιριάννα Καράνοβιτς

2. «Miss Violence», Ρένα Πιττακή

3. «September», Μαρία Σκουλά

Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου

1. «Ο Εχθρός μου», Γιώργος Γάλλος

2. «Μικρά Αγγλία», Χρήστος Καλαβρούζος

3. «Να Κάθεσαι και να Κοιτάς», Νίκος Γεωργάκης

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου

1. «Μικρά Αγγλία», Σοφία Κόκκαλη

2. «Μικρά Αγγλία», Πηνελόπη Τσιλίκα

3. «September», Κόρα Καρβούνη

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

1. «Η Αιώνια Επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά», Χρήστος Στέργιογλου

2. «Ο Εχθρός μου», Μανώλης Μαυροματάκης

3. «Miss Violence», Θέμης Πάνου

Βραβείο Σεναρίου

1.  «Ο Εχθρός μου», Γιάννης Τσίρος

2.  «Μικρά Αγγλία», Ιωάννα Καρυστιάνη

3.  «Miss Violence», Αλέξανδρος Αβρανάς και Κώστας Περούλης

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

1. «Η Αιώνια Επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά», Ελίνα Ψύκου

2. «Το Δέντρο και η Κούνια», Μαρία Ντούζα

3. «Wild Duck», Γιάννης Σακαρίδης

Βραβείο Σκηνοθεσίας

1. «Ο Εχθρός μου», Γιώργος Τσεμπερόπουλος

2. «Miss Violence», Αλέξανδρος Αβρανάς

3. «September», Πέννυ Παναγιωτοπούλου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

1. «Ο Έλβις είναι Νεκρός», Στέργιος Πάσχος.

2. «Νικολέτα», Λίζα Κέντερμαν

3. «Προάυλιο», Ρηνιώ Δραγασάκη

4. «Travel Express», Νατάσα Ξύδη

5. «Washingtonia», Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

1. «Λάμπουν στο Σκοτάδι», Παναγιώτης Ευαγγελίδης και Αμάντα Λιβανού

2. «Ο Μανάβης»,  Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος

3. «Μήδεια», Νίκος Γραμματικός, Βαγγέλης Μαυρίκης και Ρένα Βουγιούκαλου

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας (6 υποψήφιοι, λόγω ισοψηφίας):

1. «Οι Αισθηματίες», Μαρίνα Δανέζη και Νίκος Τριανταφυλλίδης

2. «Ο Εχθρός μου», Ελένη Κοσσυφίδου

3. «Μικρά Αγγλία», Κατερίνα Χελίώτη και Γιάννης Ιακωβίδης

4. «Miss Violence», Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Βασίλης Χρυσανθόπουλος και Αλέξανδρος Αβρανάς

5. «September», Πέννυ Παναγιωτοπούλου και Θανάσης Καραθάνος

6. «Wild Duck», Νίκος Φράγκος, Βένια Βέργου και Γιάννης Σακαρίδης

 
Πηγή: in.gr
Μοίρασε το νέο μαςShare on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on TumblrEmail this to someone